Jak zrobić dobre FLAT-LAY?

Jak zrobić dobre FLAT-LAY?

Czym jest flat-lay? 

Jest to nic innego jak zdjęcie z lotu ptaka przedstawiające produkt/produkty w zaaranżowanej przestrzeni. Na pewno kojarzycie takie zdjęcia z instagrama, kiedy Wasza koleżanka chciała się pochwalić nowymi butami, gdy Jessica Mercedes pokazuje jak wygląda jej śniadanie w Tulum albo jakaś marka wypuściła nowy kosmetyk.

Zasady kompozycji

Musisz zapamiętać, że fotografia flat-lay to nie jest zbiór przypadkowych rzeczy jakie akurat masz na stole. Oprócz dowolności jaką masz decydując czy będzie to kompozycja symetryczna, astymetryczna, centralna, poza cetrum kadru, otwarta czy zamknięta, musisz skupić się na tym, aby fotografia wyglądała spójnie.

1.TEMAT
No bo jak będzie wyglądać smaczna kanapka tuż obok pięknych szpilek? Wybierz co miałoby być tematem zdjęcia, mogą to być Twoje okulary, dopiero przeczytana książka, sobotni brunch, podróż i tak dalej.

2.TŁO
Tło jest równie ważne jak temat, bo bez dobrego tła samo zdjęcie nie będzie dobre. Przypilnuj, by było czyste, aby było wystarczająco duże, by było tam dobre oświetlenie, oraz aby kolorystycznie współgrało z rzeczami, na które padł wybór. Bardzo dobrze sprawdza się papier, który można kupić na metry/brystole w większości papierniczych sklepów (marmurkowy, w kwiaty, jednolity, brokatowy). Moją ulubioną rzeczą, która świetnie urozmaica tło są magazyny! Kocham Vogue, Glamour, Elle, Harper’s Bazaar!

3.UKŁAD
Tutaj pobudź swoją kreatywność. Najlepiej aby wyglądało estetycznie i aby ułożenie było przemyślane. Rób próbne zdjęcia w różnych pozycjach i patrz co najlepiej wygląda, gdzie najlepiej odbija się światło, co wygląda najkorzystniej.

4.DODATKI
Czasem dobrze jest wypełnić czymś pustą przestrzeń. Może to być biżuteria, małe kamyczki, kwiaty, cekiny, rozsypane ziarna kawy, chusta. Przejdź się po domu i poszukaj czegoś co mogłoby pasować tematem lub kolorystycznie.

 
1. Zdjęcie ma za dużo wolnej przestrzeni wokół, więc należy je przyciąć
2. Jeden z butów nie jest korzystnie ustawiony do rzutu z góry, trzeba zmienić jego położenie
3.Przydałyby się jakieś akcenty w postaci biżuterii
4. Najlepiej jeszcze nadać głębi kolorom na zdjęciu, by nie wyglądały na wyblakłe


Flat-lay cieszą się coraz większym powodzeniem.
Bardzo dobrze wyglądają jako urozmaicenie instagrama (10selfie obok siebie nie wygląda dobrze!).
Więcej o flat-lay przeczytacie w moim ulubionym poradniku Aimee Song-jednej z moich ulubionych blogerech modowych,
która na instagramie ma 4,5mln obserwujących. Książka nosi tytuł “Pokaż swój styl” i jest głównie o fotografii i prowadzeniu instagrama,
flat-lay to temat jej trzeciego rozdziału. Napiszcie koniecznie w komentarzu czy robicie takie zdjęcia! 


3 Responses
  1. Wow. Bardzo dużo się dowiedziałam. Post zapisuję i na pewno mi się przyda w przyszłości! 🙂

  2. Wiele razy widziałam tego typu zdjęcia. Jednak nie widziałam jak ten sposób się nazywa. Jesteś po prostu wielka.

  3. Super post, ja bardzo lubię tego typu zdjęcia, chociaż uważam, że dużo daje też to, czym je robimy. Ja używam zawsze kompakta Panasonica i wydaje mi się, że zdjęcia robione telefonem nie są aż tak ładne 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *